Császár Levente: Meseföld

2021

A szanki könyvemnek köszönhetően belecsöppentem egy nagy volumenű Bács-Kiskun megyei identitástudat fejlesztő pályázatba. Baranya legendáriuma sokkal gazdagabb, mint az övék, köszönhetően Berze Nagynak, aki utolsó éveit Pécsett töltötte, s rengeteg településen gyűjtött, valamint Pesti János bátyámnak, hisz Az ördögszántotta hegy mondáskötete országos viszonylatban is egyedülálló. S akkor még nem is beszéltünk a Rejtett kincsek nyomában című mondagyűjteményről.

A Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat a kecskeméti Katona József múzeum vezetésével a megye összes településéről bekérte a fennmaradó vagy közszájon forgó legendákat, anekdotákat, meséket, érdekes emberekről, növényekről, állatokról, tárgyakról szóló történeteket. A múzeum néprajzosztálya aztán a kapott anyagot megszűrte és továbbította felém. Ezek felhasználásával 20 kisebb terjedelmű (2-3 oldalnyi) mesét, illetve 50 hosszabb lélegzetvételű legendát kellett faragnom.

A mesék megírása mellett tizenöt úgynevezett karakterfigurát is ki kellett találnom, amelyek aztán – amellett, hogy a történetek hősei – egyben a projekt „arcai” is lesznek, iskolák és művelődési házak falain, buszok oldalán, hűtő mágnesekről köszönnek vissza. Ezek a kis lények Borbás Zoli cerkája nyomán keltek életre, mint például Tóbiás, a hírös kecske, aki a kajszibarack cefrének köszönhetően elfelejtett mekegni és csak bamba birka módjára bégetni tud; vagy Tüskös, a sündisznó, akinek a tiszteletére megkondítják a majsai nagyharangot; vagy Peti cigány, akinek sikerül megkaparintania a törökök kőkecskébe rejtett kincsét; vagy a békabanya, aki seprű helyett vasvillán lovagol; vagy éppenséggel a kedvencem, a puszta garabonciása, aki viharcsikói hátán nyargalászva tesz igazságot… – hogy csak néhányat említsek közülük.

Az elkészült anyagot szintén a néprajzi osztály lektorálta. A 64 oldalnyi, kis verses fülekkel és egyéb díszítésekkel ellátott nagyformátumú könyv a MESEFÖLD címet kapta. A nyomdai előkészítés rendesen feladta a leckét Jancsik Roland szerkesztő-grafikusnak, még egy könyvemmel sem kellett ennyit munkálkodnia. A projekt keretében mesetérkép, hős-poszter és társasjáték is készült, sőt, a Kecskeméti Animációs Filmstúdió közreműködésével néhány mesének a megfilmesítése is tervezve van. A projekt második része, az 50 legendát tartalmazó gyűjtemény az őszre várható.

Rajzfilmek a Meseföld című könyv meséiből

Meseföld: Gólyacsősz »

Meseföld: Csonka Torony »

Meseföld – lapozható e-könyv, Calaméo