Császár Levente: Mayossa

2021

Szankról egyenes út vezetett Kiskunmajsára. Amennyire azonban a Szank vezér realisztikus történet, a Mayossa csaknem teljes egészében a fantázia szüleménye. Ennek ellenére a két mesének jó néhány találkozási pontja van.

A történet nagy része Kumániában játszódik. A középpontban egy kun fiú áll (Kötöny), aki a szállás öreg táltosának az unokája. Álmában különböző állatalak alakjában megjelennek neki népe istenei és felkészítik a vezéri teendőkre.

A sastól kecsességet, a medvétől erőt, a szarvastól gyorsaságot, a farkastól kitartást, a bagolytól bölcsességet, a hódtól ügyességet, a rókától ravaszságot tanul.

Amikor megérkeznek új hazájukba, Magyarországra, Kötöny találkozik azzal a magyar lánnyal, akit az istenségek még otthon megjövendöltek neki. Mayossa a közös gyermekük lesz, szimbolikusan jelezve a kun és a magyar nép összefonódását. (Feltételezhetően Kiskunmajsa első birtokosát hívták Mayossának, a település innen származtatja nevét.) A gyermek viszont már nem kap szerepet, gondolja tovább mindenki egyénileg a történetet, illetve így lehetőség adódik a mese folytatására is.

A történetben tanúja lehetünk még a kunok letelepedésnek, valamint a tatárdúlásnak.  A mese kun szereplőinek a nevét a környező települések nevei adják, melyeket a feltételezések szerint kun vezetőikről kaptak, valamint az olvasó megismerheti a nevek jelentését is.

A mesében érintem a táncot – ha már a mese címe egyben a város tánccsoportjának a neve is. A minimum, hogy ezzel tisztelegjek előttük a Szank vezér táncjátékáért, remélve, hogy talán ebből is születhet valami hasonló.

Az illusztrációk Papp Norbert munkái. S köszönöm Pap Eliza bábáskodását a projekt felett.