Mesefonó

„Gyere el a Fonóba!”

A foglalkozás menete

A foglalkozás három részből áll:

I./ Mesehallgatás (kb. 45 perc)

A mesefonók előzetesen megkapják azokat a helytörténeti szeletkéket, amelyekből összeállítottam az adott mesét. Elkezdem mesélni az eredeti verziómat, s ahol egy érdekes részhez érek, a mesefonóknak kell folytatni a történetet, vagy megválaszolni a feltett kérdést, saját kútfőből vagy az előzetesen megkapott helytörténeti szeletkék segítségével.

II./ Meseírás (kb. 45 perc)

A foglalkozás második felében a mesefonók csoportokra oszlanak (de maradhatnak egyénileg is), s nekik kell megírni egy-egy kisebb terjedelmű mesét hasonló szisztéma alapján: megkapják az alaplegendát és a  helytörténeti szempontokat, amelyeket bele kell szőniük az alaptörténetbe, illetve saját ötleteket is bevihetnek.

A foglalkozás végén felolvassuk és megvitatjuk a meséket.

III./ Házi feladat

A mesefonók kiválasztanak egy-egy települést. Az internet segítségével elvégzik a „kutatómunkát”, majd megírják a kiválasztott település meséjét, amelyet elküldenek nekem, én pedig véleményezem.

 Célcsoport

A programnak két fő célcsoportja van: 

I./ Gyerekek

Ajánlott célcsoport a 4-5. osztály, de 3. és 6. osztályosokkal is működik.

 II./ Felnőttek

Óvónők, pedagógusok, könyvtárosok, szülők, illetve mindazok, akik a program keretében elsajátíthatnak egy speciális meseíró módszert, amit aztán a későbbiekben otthon, vagy a munkahelyen hasznosíthatnak.